Дискусійна онлайн-панель «Науковий супровід атомної енергетики — шлях до сталого розвитку України»
27 листопада 2025 року світ вперше відзначав нову міжнародну дату, ініційовану Україною та підтриману ЮНЕСКО (UNESCO) — Міжнародний день залучення науки заради сталого розвитку (International Day of Engagement in Science for Sustainable Development). Цей день має особливе значення для української науки: цього дня народився академік НАН України Борис Патон, видатний учений і багаторічний президент Національної академії наук України. Також 1918 року відбулося перше спільне зібрання Української академії наук (нині Національна академія наук України), на якому було обрано першого президента УАН — Володимира Вернадського.

На честь цієї події Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України та Українське ядерне товариство провели дискусійну онлайн-панель «Науковий супровід атомної енергетики — шлях до сталого розвитку України».
У заході взяли участь представники АТ «НАЕК «Енергоатом», Інституту проблем безпеки АЕС НАН України, Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», Інституту ядерних досліджень НАН України, групи компаній Energy Safety Group, ВП «Атом-проектінжиніринг» АТ «НАЕК «Енергоатом», ДСП «Екоцентр», СТОВ «Вестрон», Інституту проблем моделювання в енергетиці ім. Г. Є. Пухова НАН України, СНВО «Імпульс», ТОВ «Енергориск», Інституту газу НАН України.

Модератором дискусійної онлайн-панелі був учений секретар і завідувач лабораторії Інституту проблем безпеки АЕС НАН України, д. т. н., с. д. Костянтин Сімейко. У своїй доповіді він розповів про шлях атомної енергетики від фундаментальної науки до стабільної електро- і теплогенерації, основні світові тенденції розвитку галузі, інноваційні ядерні системи IV покоління, діяльність наукових установ України у напрямку наукового супроводу атомної енергетики. Окремо було висвітлено проблему скорочення чисельності молодих учених в Україні. Як варіант вирішення цієї проблеми запропоновано створення кластеру молодих науковців із різних установ, які будуть спільно брати участь у розвитку атомної енергетики України, зокрема під час будівництва нових ядерних реакторів в умовах післявоєнного відновлення.
Під час заходу обговорювалися сильні й слабкі сторони малих модульних реакторів, пріоритет будівництва ядерних енергоблоків великої потужності, передача наукового та інженерного досвіду, збереження існуючих і створення нових наукових шкіл та напрямків ядерної науки, питання комерціалізації супутніх технологій галузі, підвищення престижу атомної енергетики та ядерної науки України на міжнародному рівні.

Наприкінці обговорення учасники дискусійної онлайн-панелі дійшли спільного висновку, що, незважаючи на війну та фінансові складнощі, українські вчені активно працюють і мають значні результати у напрямках як наукового супроводу, так і створення нових перспективних технологій ядерної галузі, а атомна енергетика є одним із ключових факторів у сталому розвитку України.
